LISSA CLASSICA
Lissa Classica

vzpomínáme na 5 koncertů (červen 2022)

Pavel Šporcl

PAGANINIANA
Pavel Šporcl
Lukáš Sommer
Středa 1.6.2022 19:00
Lysá nad Labem
Kostel Narození sv. Jana Křtitele
Vstupné: 500,- / 400,-
Pozvánka na
Ukázka z koncertu na

Duo Mellison

ZÁMECKÉ NOCTURNO
Duo Mellison
Neděle 5.6.2022 19:00
Lysá nad Labem
Evangelický kostel
Vstupné: 250,- / 150,-
Pozvánka na
Ukázka z koncertu na

Jana Šrejma Kačírková / M. Nostitz Quartet

RENDEZVOUS S OPEROU
Jana Šrejma Kačírková
M. Nostitz Quartet
Lukáš Sommer
Sobota 11.6.2022 19:00
Lysá nad Labem
Kostel Narození sv. Jana Křtitele
Vstupné: Dobrovolné - na projekt záchrany a obnovy varhan
Pozvánka na
Ukázka z koncertu na

Duo Beautiful Strings

DO TANCE
Duo Beautiful Strings
Středa 15.6.2022 19:00
Lysá nad Labem
Evangelický kostel
Vstupné: 250,- / 150,-
Pozvánka na
Ukázka z koncertu na

Wranitzky Kapelle

ORCHESTRÁLNÍ GALA
Wranitzky Kapelle
Neděle 19.6.2022 19:00
Lysá nad Labem
Kostel Narození sv. Jana Křtitele
Vstupné: 600,- / 500,-
Pozvánka na
Ukázka z koncertu na

Vstupenky

Předprodej vstupenek zajišťuje Městská knihovna Lysá nad Labem. Tel: 325 551 255

O festivalu

První červnový den zazní tóny již druhého ročníku festivalu Lissa Classica v Lysé nad Labem. „Barokní perla Polabí“ tak navazuje na loňskou sérii koncertů organizovaných z iniciativy lyského hudebního skladatele a kytaristy Lukáše Sommera. Pětice koncertů ve dvou kostelích otevře houslovým virtuosem Pavlem Šporclem a vyvrcholí vystoupením Wranitzky Kapelle.

Myšlenka na regionální tradici se zrodila vloni na konci jarní covidové vlny. „Chtěli jsme oslavit, že se konečně můžeme scházet a společně zažívat radost z hudby,“ říká ředitel festivalu Lukáš Sommer. Lissa Classica tak byla prvním postcovidovým festivalem v republice a také prvním počinem v oblasti klasické hudby v kraji. „Specifická rodinná atmosféra, dramaturgicky vyhraněné koncerty s vysokou uměleckou hodnotou i barokní kolorit města – to všechno jsou atributy kulturní události nesoucí se v duchu italských festivalů klasické hudby,“ uvádí Sommer.

Loňský ročník festivalu hostila farnost při kostele Narození sv. Jana Křtitele. Převážná část výtěžku byla věnována na opravu místních historických varhan. Letos si posluchači budou moci vychutnat tóny i ve skvělé akustice vedlejšího Kostela Farního sboru Českobratrské církve evangelické. 

Festival Lissa Classica 2022 v Kostele Narození sv. Jana Křtitele zahájí světoznámý houslista Pavel Šporcl a jeho Paganiniana, ve které zazní nejobtížnější skladby světového houslového repertoáru. Dramaturgickou perlou festivalu bude vystoupení trojnásobné držitelky cen Thálie za operní zpěv, vynikající Jany Šrejmy Kačírkové, za doprovodu M. Nostitz Quartet. Večer složený z operních árií W. A. Mozarta, J. Myslivečka či Ch. W. Glucka má jednoho společného jmenovatele – dvorního libretistu Pietra Metastasia. A právě jeho zachovalé libreto k opeře Smír mezi ctností a krásou, psané ke korunovaci naší Marie Terezie, doslova volalo po napsání nové árie. Posluchači si ji budou moci užít v tomto hvězdném obsazení.

Vyvrcholením série v Kostele Narození sv. Jana Křtitele bude orchestrální koncert Wranitzky Kapelle, která si pod taktovkou Marka Štilce získala věhlas interpretací především české klasicistní hudby. Symfonie À la Francaise českého skladatele Leopolda Koželuha bude stylovou tečkou první koncertní řady věnované hudebním světoběžníkům své doby.

Útulný prostor a skvělá akustika Kostela Farního sboru Českobratrské církve evangelické bude letos hostit komorněji laděné koncerty. V premiéře a netradiční dramaturgii vystoupí dvě dvojice mladých interpretů. Duo Mellison v obsazení Karolína Dlouhá (flétna) a Lukáš Štěpánek (kytara) předvede nejen hudbu barokní, ale také tu zcela novou, psanou často na objednávku tělesa. Stejné ambice, tedy podněcovat novou hudbu, má i Duo Beautiful Strings ve složení Monika Urbanová (housle) a Hedvika Mousa (harfa). Návštěvníci festivalu se mohou těšit nejen na netradiční hudbu v kostele, ale též na krásný prostor farní zahrady, kde bude příležitost k vzájemnému setkání.

Festival organizačně zajišťuje Spolek Art Lissa, z.s. v čele s hudebním skladatelem a kytaristou Lukášem Sommerem, neúnavným organizátorem hudebního a kulturního dění v Lysé nad Labem. Lukáš Sommer se nejen stará o dramaturgii a organizaci festivalu, ale na koncertech často spoluúčinkuje. Jeho čerstvým hudebním úspěchem je letošní samostatný kytarový recitál v newyorské Carnegie Hall.

Lissa Classica se koná pod záštitou hejtmanky Petry Peckové a s finanční podporou Středočeského kraje.

S Lukášem Sommerem o Lissa Classica

Aktuality

Aktuality festivalu nejrychleji na Facebooku LissaClassica.
Nalaďte si náš kanál Lissa Classica na Youtube, sledujte nás i na Instagramu Lissa Classica

Podpořte Lissa Classica

Festival Lissa Classica je nezisková akce. Případný přebytek hospodaření věnujeme spolku Kotva na projekt záchrany a obnovy vzácných barokních varhan v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem. Chcete-li podpořit konání festivalu i jinak než zakoupením a návštěvou či věnováním vstupenek, zašlete prosím váš příspěvek na účet č. 6113071339/0800 nebo využijte QR kód pro platbu v internetovém bankovnictví. Na žádost vám vystavíme Potvrzení o daru, které budete moci využít pro daňový odpočet.

QR code Lissa Classica

Příjemce: Art Lissa, z.s.
Č. účtu: 6113071339/0800
Zpráva pro příjemce:
Dar spolku pro festival
Lissa Classica

 

NEWSLETTER

Join our mailing list to receive updates on new arrivals and special offers.